• A spacious covered terrace on the front and side of the building provides a perfect place for enjoying relaxing moments outdoors.
• A stylish balcony – a gorgeous spot for taking a moment to enjoy the new day ahead.
• A large main living area, enabling you to create the ideal space for lounging with the whole family.
• 2 spacious bedrooms on the second floor ensure the utmost privacy of all residents.
• A separate compact room on the first floor could become a home office or a guest room.
• Spacious bathroom area, providing you with top-level residential comfort.
Have you been dreaming about transferring yourself and your whole family somewhere out of the city, into more peaceful surroundings? This beautiful wooden house AURA could be a perfect kickstart to do so! Offering a perfect combination of internal and external space and guaranteeing utmost comfort and a relaxing living experience, this house could be a true dream-come-true for anyone who adores wooden architectural solutions and a more natural way of living.
Thermal Insulation / BRF (Building Regulation Friendly)
This prefabricated wooden house features a residential-grade thermal insulation. Due to the 175 mm thickness polyurethane boards used for roof insulation, insulated floors (200 mm) and walls (120 mm), utmost level of residential comfort is ensured. This BRF house also features white PVC windows and doors, which are included in the price. Whether you are coming for a brief stay or will use your house as a primary residence, you will feel warm and cosy all year long.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1 * 85 cm x 192 cm ( Entrance ), 2 * 70 x 192 cm (internal); 2 * 85 x 192 cm (internal) |
| Eaves height | 277 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 595 x 1200 cm |
| Floor | 20 mm Tongue and Groove floor boards + 9 mm floor construction + 200 mm insulation |
| Floor area | 72 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 520 cm |
| Roof | 20 mm Tongue and Groove roof boards + 9 mm roof construction + 175 mm insulation |
| Roof Covering Material | Optional |
| Total Number of Rooms | 5 |
| Wall | 44 mm + 120 mm polyurethane insulation + 44 mm |
| Windows | 2* 70 cm x 105 cm;4* 138 cm x 105 cm;1* 70 cm x 192 cm(balcony door);2* 130 cm x 192 cm(balcony door);1* 161 cm x 192 cm (balcony door); |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV322-3





