• 25 m² internal area, allowing to arrange the building’s space in any desired way.
• Advanced SIPs technology provides efficient thermal and noise insulation and ensures your utmost comfort all-year-round.
• Ability to set up a spacious terrace (optional feature) for enjoying your morning coffee outdoors.
• Stunning, almost floor-to-ceiling windows and doors, letting all the gorgeous sunlight inside your office.
• Contemporary vertical cladding, providing a distinctive look.
If you are looking for a modern addition to your garden area that would provide you with a quiet, sunlit and cosy space for working, our PREMIUM garden offices have been created precisely for that. The models range in a vast array of different size options and style modifications, perfectly satisfying the needs of our contemporary style loving clientele. If you want to arrange a spacious garden office in your backyard, this could certainly be the model to go for.
Thermal Insulation
This SIPs (Structural Insulated Panel) house features reliable thermal insulation, ensuring your utmost comfort during summer or winter months. It features 124 mm walls (100 mm polystyrene boards in between two 12 mm panels), 174 mm roof (150 mm polystyrene boards in between two 12 mm panels) and 50 mm XPS insulation for the floors, providing warmth and cosiness during any month of the year.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1* 195 x 195 cm |
| Eaves height | 235 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 700 x 400 cm |
| Floor | 50mm insulation + Laminate |
| Floor area | 28 m² |
| Living space | 25,30 m² |
| Material | SIPs panels (Oriented Strand Board (OSB) and Neopor) |
| Minimum Base Required | 700cm x 400cm |
| Ridge Height | 249 cm |
| Roof | Wood trim + 174mm SIPs panel |
| Roof Area | 31 m² |
| Roof Covering Material | EPDM Roof Covering Material |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 10cm |
| Wall | Wood trim + 124mm SIPs panel + Wood trim |
| Windows | 2 * 95 x 195cm, 1*195 x 195 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV391-2




