| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 85cm x 192cm (3 units) |
| Eaves height | 229,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 595 x 595 cm, 595 x 210 cm + 210 x 400 cm |
| Floor | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 32 m² |
| Living space | 32,03 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 391,5 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 50 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 170cm (5'6") |
| Total Number of Rooms | 4 |
| Wall | 44 mm |
| Windows | 138cm x 105cm (3 units), 70cm x 105cm (2 units) and 50cm x 50cm (1 unit) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV2010





