Model Highlights
• Conveniently planned internal layout, featuring 3 separate spaces.
• A 3 m² covered terrace - a perfect spot for cosily lounging outside.
• A stylish apex roof with a functional overhang, providing a shaded area for a lounger or a bench.
• Double glazed windows and doors, ensuring well-lit internal space.
Wooden cabin NANTES is a gorgeous multifunctional structure designed to serve a variety of purposes. If you have been lacking personal space in your home lately, this could be a perfect place to relax and unwind after a long day and have some quality time for yourself. Also, NANTES could become a great living space extension, enabling you to have dinner parties and spend more time in your beautiful garden. Allow yourself to experience exquisite comfort with this stylish wooden beauty!
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 3* 85 cm x 192 cm |
| Eaves height | 216 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 595 x 470 cm |
| Floor | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 24 m² |
| Internal dimensions (WxD) | 586 x 440 cm |
| Living space | 20,95 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 270 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 33 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 125 cm |
| Roof Slope Ratio | 13,7° |
| Total Number of Rooms | 3 |
| Wall | 44 mm |
| Windows | 5* 70 cm x 105 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV1104




