Model Highlights:
• Numerous large windows and doors on the garden cabin's front, ensuring lots of natural light and cosiness of the space.
• Roof overhang, providing a shaded area outdoors - place the lounger or a bench underneath and enjoy fresh air.
• Efficient layout provides you with a comfortable relaxation area and a dedicated storage room.
Due to its original shape, a classical style wooden garden cabin KIM will likely become a highlight of attention in your backyard or serve you as a lovely summer house. Being aesthetically pleasing for the sight, this structure also provides you with extensive functionality and endless use possibilities. Use it as a relaxation room in the garden, stylish summer house or make it your dream fitness studio or hobby room - follow your imagination!
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1* 161 cm x 192 cm; 1* 85 cm x 192 cm |
| Eaves height | 216 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 500 x 300 cm |
| Floor | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 15 m² |
| Internal dimensions (WxD) | 475 x 275 cm |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 263,5 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 26 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 25 cm |
| Roof Slope Ratio | 18/19° |
| Total Number of Rooms | 2 |
| Wall | 34 mm |
| Windows | 2* 70 cm x 144 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV1980




