• A two-storey layout, enabling you to arrange your living space in the most convenient way.
• A large main bedroom on the first floor, providing you with lots of space to comfortably rest through the night.
• 2-4 bedrooms on the second floor (depending on your individual needs and planning), enabling you to create individual space for all family members.
• A spacious 13.5 m² porch for comfortably relaxing outdoors.
• Extraordinarily spacious living room with direct outdoor access.
• Lots of large windows and doors, ensuring cosiness and natural light inside.
The ones looking for aesthetics, spaciousness and comfort will highly appreciate our wooden house VERA. Providing numerous abilities to arrange the internal layout in any desired way, this house is a true delight for mid-size and larger families. Due to its vastness and conveniently planned area, you will be able to comfortably stay with your whole family or invite guests over and have great time together in your beautiful wooden house.
Thermal Insulation / BRF (Building Regulation Friendly)
This prefabricated wooden house features a residential-grade thermal insulation. Due to the 175 mm thickness polyurethane boards used for roof insulation, insulated floors (200 mm) and walls (120 mm), utmost level of residential comfort is ensured. This BRF house also features white PVC windows and doors, which are included in the price. Whether you are coming for a brief stay or will use your house as a primary residence, you will feel warm and cosy all year long.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1 * 85 cm x 192 cm ( Entrance ), 1 * 70 x 192 cm (internal); 5 * 85 x 192 cm (internal) |
| Eaves height | 325 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 1190 x 965 cm |
| Floor | 20 mm Tongue and Groove floor boards + 9 mm floor construction + 200 mm insulation |
| Floor area | 127 m² |
| Internal dimensions (WxD) | 1152 x 570 cm + 250 cm |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 565 cm |
| Roof | 20 mm Tongue and Groove roof boards + 9 mm roof construction + 175 mm insulation |
| Roof Area | 135 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 42cm |
| Total Number of Rooms | 4 |
| Wall | 44 mm + 120 mm polyurethane insulation + 44 mm |
| Windows | 2* 70 cm x 105 cm;8* 138 cm x 105 cm;2* 161 cm x 192 cm (balcony door) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV221-3







