• 3 spacious parking spaces with easy access for a smooth and efficient start or end of your journey.
• Beautiful contemporary cladding adds a perfect finish to the natural yet sturdy structure.
• The windows at the sides of the garage complete the minimalistic look and let in some much-needed natural light.
Our triple wooden garage SILVIA TRIO F is a sight for sore eyes! Now you can park up to three vehicles in an incredibly sleek and impressive structure. This garage was made of slow-grown conifer timber and crafted by experts who recognise the importance of longevity and accessibility of a high-quality building. Now it's time for you to experience it yourself.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Eaves height | 236,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 909 x 609 cm |
| Floor | - |
| Floor area | 54 m² |
| Garage Door Dimensions | 3 * 240x205 cm |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 249,5 cm |
| Roof | 140 - 150 mm wooden rafters; 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 56 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Slope Ratio | 1° |
| Wall | 34 mm wooden log; 100 mm timber frame; 25 mm timber batten (vertical); 25 mm timber batten (horizontal); 18 - 20 mm timber cladding |
| Windows | 4 * 500x1860 mm (non-opening) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV2345





