Model Highlights
• Triple doors for your cars and a separate entrance for you adds more convenience than the typical one door garage.
• Lots of space that can also be used as a workshop or a storage area.
• Slow-grown spruce ensures a sturdy and long-lasting structure.
• The forged-steel framed doors guarantee the security of all your valuables.
• The thoughtful design adds an extra layer of style to the garage.
TRIO is a garage suited for a range of purposes, starting from keeping your cars and other vehicles safe, and ending with being your go-to place to work on some DIY projects. Enjoy the 54 m² space that is all yours to use, whether to keep your cars covered from rain and snow or to turn it into an extra space for your tools and hobbies! Expect this garage to bring some ease and a touch of beauty into your day-to-day life!
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 240cm x 205cm (Garage door, 3 units), 85cm x 192 (pedestrian door, 1 unit) |
| Eaves height | 229,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 892,5 x 595 cm |
| Floor | Floor is not included but available at additional price |
| Floor area | 54 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Minimum Base Required | 884cm x 584cm |
| Ridge Height | 297 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 63 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 20cm (11") |
| Wall | 44 mm |
| Windows | 138cm x 105cm (3 units) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV205




