• Wide heavy-duty doors that ensure quick and easy parking.
• Double-glazed windows that will keep the garage warm by letting in some light and providing natural insulation.
• Lots of space inside and a high ceiling that provides an even bigger feeling of a wide, open space.
• A cabin that will last: slow-grown conifer timber, tongue and groove boards, and premium materials.
MISSISSIPPI is the garage model that is hard to resist – it has it all! Starting from a spacious parking spot for your car, and ending with natural lighting, this wooden garage is a great addition to any household. MISSISSIPPI looks like a lovely cabin rather than an industrial garage, and that's part of its charm. This new garage will withstand rainstorms and high winds, so you can leave your car in it and go about your day with confidence.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1* 85 cm x 192 cm |
| Eaves height | 234 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 500 x 595 cm |
| Floor | - |
| Floor area | 30 m² |
| Internal dimensions (WxD) | 474 x 570 cm |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 397 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 39 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Slope Ratio | 18°/54° |
| Wall | 44 mm |
| Windows | 1* 138 cm x 105 cm; 1* 50 cm x 50 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV301




