• A layout that will not disturb your daily schedule: conveniently placed doors, a sensible roof slope ratio, secure locks and hinges.
• A sturdy yet eco-friendly construction that you can count on: tongue & groove boards, slow-grown conifer timber, and premium windows and doors.
• There's plenty of space for your cars, your tools, and some furniture.
• Wide, heavy-duty doors allow easy access to the inside and the outside of the garage by foot or by vehicle.
• The unique design will make your garden shine in a new light.
Elevate your daily routine with MODERN – a double wooden garage designed for more than just a convenient place to park your cars! This garage has a contemporary look due to its low slope roof and inviting little details. MODERN is not a garage building that you're going to want to forget about once you're done using it. This new purchase will draw you in, and you'll find yourself coming back for more – either to decorate it, bring in a new chair or put a bench outside, or simply repair your car with a hot cup of tea on a small table next to it.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 240cm x 205cm (Garage door), 85cm x 192cm (Side door) |
| Eaves height | 216 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 500 x 595cm |
| Floor | - |
| Floor area | 36 m² |
| Internal dimensions (WxD) | 566 x 466 cm |
| Material | Slow grown spruce |
| Minimum Base Required | 480cm x 575cm |
| Ridge Height | 256,5 cm |
| Roof | 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 35 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 30cm |
| Wall | 44 mm |
| Windows | 138cm x 105cm (2 unit) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV1013




