Model Highlights
• You can easily park anything from a small car to a jeep in this garage.
• The design will add a touch of elegance while blending into the surroundings.
• A structure that will last: slow-grown conifer timber, tongue & groove boards, and sturdy construction.
• Your car will be very easy to access while still fully sheltered from harsh weather conditions.
Our single wooden garage CLASSIC is a very smart choice when it comes to protecting your car and other vehicles. If you'd like an enchanting shelter that's just a few steps away from your home, then this is your chance to make this dream a reality. Feel free to furnish it and choose a space in your garden that could use some spark. Choose a sturdy garage that will keep your car dry and ready to go – CLASSIC.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1* 85 cm x 192 cm |
| Eaves height | 209,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 360 x 535 cm |
| Floor | - |
| Floor area | 20 m² |
| Internal dimensions (WxD) | 331,2 x 506,2 cm |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 249,5 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 24 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 30 cm |
| Roof Slope Ratio | 13,6° |
| Total Number of Rooms | 1 |
| Wall | 1* 85 cm x 192 cm |
| Windows | 1* 138 cm x 105 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV122




