• A convenient solution with space for 1 vehicle and storage, where you can place your gardening tools, extra tires, and other items.
• An inspired design featuring modern vertical cladding, which adds style and sturdiness to the structure.
• Great accessibility that will save you some time and effort – both rooms have separate entrances and a door between them on the inside wall.
The single wooden garage SILVIA F PLUS comes with not just great style, but with a great additional benefit – a spacious shed for storage! Keep tidy by using your new extra space to rearrange your tool kit and other items, while keeping your vehicle in a dedicated room of 21 m². This compact, eco-friendly model will last for years, which makes it a smart investment as well.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 2 * 850 x 192 cm |
| Eaves height | 249,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 609 x 609 cm |
| Floor | - |
| Floor area | 36 m² |
| Garage Door Dimensions | 1 * 240x205 cm |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 236,5 cm |
| Roof | 140 - 150 mm wooden rafters; 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 36 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Slope Ratio | 1° |
| Total Number of Rooms | 2 |
| Wall | 34 mm + Cladding |
| Windows | 4* 500x1860 mm (non-opening) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV2346





