Model Highlights:
• Many windows that add a homey feeling to the garage, making it cosy and well-lit.
• A separate entrance for you, so that you don't have to open the wide heavy-duty doors every time you want to come into the garage.
• Plenty of room for two cars and some space for storage.
• High-quality materials: slow-grown conifer timber, tongue and groove boards, and double heavy-duty garage doors.
• A classic look that catches the eye and makes your garden shine in new colours.
Presenting ALTERNATIVE – a garage that you will want to show to your guests. This wooden construction easily fits two parking spaces and leaves some room for your gardening tools. Protect your cars from staining with mud and getting snowed on by covering them 24/7, so that when you do turn the engine on, you can go straight to the city. This garage is quick & easy to build, and you will be able to enjoy the benefits for years to come!
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 85cm x 192cm (Side door) & 230cm x 200cm (Garage door) |
| Eaves height | 229,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 595 x 595 cm |
| Floor | Floor is not included but available at additional price |
| Floor area | 32 m² |
| Internal dimensions (WxD) | 566 x 566 cm |
| Material | Slow grown spruce |
| Minimum Base Required | 584cm x 584cm |
| Ridge Height | 297 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 41 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 30cm (11") |
| Wall | 44 mm |
| Windows | 138cm x 105cm (1 unit) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV212




