Model Highlights
• An apex roof that doesn't allow snow or rain to accumulate on the top.
• The layout and measurements ensure that not only will your camping car fit, but decorative elements and items for storage will too.
• A solid structure made from slow-grown spruce and other quality materials.
• A separate entrance on the side of the garage and plenty of windows make for easy access and a sense of openness.
This lovely wooden garage for a camping car encapsulates freedom, eco-friendly architecture, and a sense of having something to come back to. Now you can have the benefits of a garage without the worry of having to sacrifice comfort for a better price. The big windows and doors will remind you of opportunities that are right there, within reach. And if you don't feel like wandering, stay home and get cosy – your camping car will wait. It's a win-win.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 85 cm x 192 cm |
| Eaves height | 344 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 400 cm x 800 cm |
| Floor | Floor is not included but available at additional price |
| Floor area | 32 m² |
| Internal dimensions (WxD) | 371 cm x 771cm |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 385 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 38 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 30 cm |
| Wall | 44 mm |
| Windows | 138 cm x 105 cm (2 units) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV036




