• Barn type roof adds a charming look to the architectural structure and efficiently prevents the rainwater and snow from accumulating on the roof.
• Wide, steel-reinforced garage doors – for easy and convenient movement, utmost security, and longevity of the structure.
• Additional doors on the back of the garage building and two double glazed windows ensure comfortable movement and excellent ventilation properties.
• A tiny window above the garage doors adds stylish detail to the structure's exterior.
• A spacious interior allows you to efficiently use the remaining area for storage.
If you have been searching for a spacious and functional vehicle storage solution for your backyard, classical style garage TEXAS could be the perfect model to go for! Representing traditional look at its best, this aesthetically pleasing structure, made of natural, eco-friendly conifer timber, will not only look gorgeous but also provide the functionality you need.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 85cm x 192cm (Side door) & 240cm x 202cm (Garage double door) |
| Eaves height | 156 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 595 x 595 cm |
| Floor | Floor is not included but available at additional price |
| Floor area | 36 m² |
| Internal dimensions (WxD) | 570 x 570 cm |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 319 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 45 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Wall | 44 mm |
| Windows | 70cm x 105cm (2 units) & 50cm x 50cm (1 unit) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV303




