• Heavy-duty doors will keep your car and all other possessions safe and secure.
• The single pitched roof construction means that snow or rain will not accumulate on the roof or weigh it down.
• Plenty of space for your car, other vehicles, and storage.
• A contemporary design that will give your garden a new, sophisticated look.
• Separate entrances for you and your vehicle mean that you will always have quick and easy access to your car or your lounge.
TWIN is here to give a new meaning to the words ""wooden garage""! This sturdy yet stylish construction is splendid for keeping your car safe and covered during heavy rain and snow. Now you won't have to rush in the mornings to wipe the snow from your car or check if it's safe. This garage can be an oasis or a workshop, or simply a place where you keep your tools. Decorate it to your liking and enjoy the extra space. TWIN will not break the bank either!
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 85cm x 192cm (Side door) & 240cm x 205cm (Garage door) |
| Eaves height | 223 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 400 x 595 cm |
| Floor | Floor is not included but available at additional price |
| Floor area | 24 m² |
| Internal dimensions (WxD) | 371 x 562 cm |
| Material | Slow grown spruce |
| Minimum Base Required | 384cm x 584cm |
| Ridge Height | 317,5 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 30 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 30cm (11") |
| Wall | 44 mm |
| Windows | 90cm x 39cm (4 units) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV214




