• Conveniently planned internal layout, featuring 3 separate spaces.
• A 3 m² covered terrace - a perfect spot for cosily lounging outside.
• A stylish apex roof with a functional overhang, providing a shaded area for a lounger or a bench.
• Double glazed windows and doors, ensuring well-lit internal space.
Wooden cabin NANTES is a gorgeous multifunctional structure designed to serve a variety of purposes. If you have been lacking personal space in your home lately, this could be a perfect place to relax and unwind after a long day and have some quality time for yourself. Also, NANTES could become a great living space extension, enabling you to have dinner parties and spend more time in your beautiful garden. Allow yourself to experience exquisite comfort with this stylish wooden beauty!
Thermal Insulation / BRF (Building Regulation Friendly)
This prefabricated wooden house features a residential-grade thermal insulation. Due to the 175 mm thickness polyurethane boards used for roof insulation, insulated floors (200 mm) and walls (120 mm), utmost level of residential comfort is ensured. This BRF house also features white PVC windows and doors, which are included in the price. Whether you are coming for a brief stay or will use your house as a primary residence, you will feel warm and cosy all year long.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 3* 85 cm x 192 cm |
| Eaves height | 216 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 595 x 470 cm |
| Floor | 20 mm Tongue and Groove floor boards + 9 mm floor construction + 200 mm insulation |
| Floor area | 30 m² |
| Internal dimensions (WxD) | 586 x 440 cm |
| Living space | 20,95 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 270 cm |
| Roof | 20 mm Tongue and Groove roof boards + 9 mm roof construction + 175 mm insulation |
| Roof Area | 33 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 125 cm |
| Roof Slope Ratio | 13,7° |
| Total Number of Rooms | 3 |
| Wall | 44 mm + 120 mm polyurethane insulation + 44 mm |
| Windows | 5* 70 cm x 105 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV1472




