Model Highlights
• 29 m² covered terrace – superb spot for enjoying grilled food, celebrating special occasions, and enjoying each day.
• Large living room with an open kitchen and dining area, offering a cosy gathering spot if the weather is not nice enough to lounge outdoors.
• Classical shape and design, offering timeless aesthetics.
• Reliable tongue & groove construction, ensuring the longevity of the structure.
• A dedicated bathroom space for your residential comfort.
Spacious, stylish, and cosy traditional wooden house TOSCANA is a real gem for those who want to explore a more simplistic and natural way of life. Reliable conifer timber build, well-distributed internal layout, classical wooden aesthetics, and beautiful covered terrace make this model a truly desirable piece. Direct entrance to the terrace from all rooms allows easy movement around the house and ensures maximum convenience and comfort.
Thermal Insulation / BRF (Building Regulation Friendly)
This prefabricated wooden house features a residential-grade thermal insulation. Due to the 175 mm thickness polyurethane boards used for roof insulation, insulated floors (200 mm) and walls (120 mm), utmost level of residential comfort is ensured. This BRF house also features white PVC windows and doors, which are included in the price. Whether you are coming for a brief stay or will use your house as a primary residence, you will feel warm and cosy all year long.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 85 cm x 192 cm (2 units; internal); 70 cm x 192 cm (1 unit; internal); 85 cm x 192 cm (1 unit; external); 161 cm x 192 cm (2 units; external); 130 cm x 192 cm (2 units; external) |
| Eaves height | 236,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 480 x 1100 cm + 300 cm terras |
| Floor | 20 mm Tongue and Groove floor boards + 9 mm floor construction + 200 mm insulation |
| Floor area | 50 m² |
| Internal dimensions (WxD) | 450 x 1070 cm |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 305 cm |
| Roof | 20 mm Tongue and Groove roof boards + 9 mm roof construction + 175 mm insulation |
| Roof Area | 99 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 340cm |
| Total Number of Rooms | 4 |
| Wall | 44 mm + 120 mm polyurethane insulation + 44 mm |
| Windows | 138 cm x 105 cm (3 units); 50 cm x 50 cm (1 unit) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV223-3




