• A large living space, allowing you to arrange a lounging zone, a kitchen and a dining area.
• A dedicated bedroom space for peaceful resting through the night. • A spacious covered terrace, providing numerous opportunities to spend more time outdoors despite the weather conditions. • A compact bathroom zone.If you have been recently contemplating the slow-living idea, and the opportunity to transfer your whole life closer to nature, our wooden house AMELIA is a true beauty to consider, enabling you to dive into such an experience with ease. This house features all the essential elements of a functional living space, enough room for separating living and resting areas, and a beautiful terrace, ensuring you get the most of your slow-living experience. Relax and enjoy a more natural way of life!
Thermal Insulation / BRF (Building Regulation Friendly)
This prefabricated wooden house features a residential-grade thermal insulation. Due to the 175 mm thickness polyurethane boards used for roof insulation, insulated floors (200 mm) and walls (120 mm), utmost level of residential comfort is ensured. This BRF house also features white PVC windows and doors, which are included in the price. Whether you are coming for a brief stay or will use your house as a primary residence, you will feel warm and cosy all year long.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 85 cm x 192 cm (2 units; internal) and 161 cm x 192 cm (2 units; external) |
| Eaves height | 216 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 892 x 595 cm |
| Floor | 20 mm Tongue and Groove floor boards + 9 mm floor construction + 200 mm insulation |
| Floor area | 54 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 283,5 cm |
| Roof | 20 mm Tongue and Groove roof boards + 9 mm roof construction + 175 mm insulation |
| Roof Area | 62 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 30cm |
| Total Number of Rooms | 2 |
| Wall | 44 mm + 120 mm polyurethane insulation + 44 mm |
| Windows | 138 cm x 105 cm (2 units) and 50 cm x 50 cm (1 unit) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV332-3




