• Barn type roof adds a charming look to the architectural structure and efficiently prevents the rainwater and snow from accumulating on the roof.
• Wide, steel-reinforced garage doors – for easy and convenient movement, utmost security, and longevity of the structure.
• A tiny window above the garage doors adds stylish detail to the structure's exterior.
• A spacious interior allows you to efficiently use the remaining area for storage.
Our single wooden garage BARN often attracts customers who adore classics with a little tweak. If you are one of those people who always look for exceptionality in their surroundings, it’s no surprise you’ve been drawn to this exact model! Functional, practical, spacious, and full of character – this garage will provide you with an efficient vehicle storage solution in style!
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 85cm x 192cm (Side door) & 240cm x 205cm (Garage double door) |
| Eaves height | 156 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 500 x 595 cm |
| Floor | Floor is not included but available at additional price |
| Floor area | 30 m² |
| Internal dimensions (WxD) | 474 x 569 cm |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 319 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 39 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Wall | 44 mm |
| Windows | 50cm x 50cm (1 unit) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV302




