• The apex roof construction will protect the roof from sagging and prevent from untimely repair work.
• Heavy-duty garage doors and secure locks guarantee the safety of your possessions.
• A practical layout that makes any kind of plan possible: from parking multiple cars to having a room to relax in.
• An attractive design that will add a movie-like quality to your garden.
The wooden garage MULTI is exactly what it claims to be – a multifunctional model that offers both coverage from the elements and space for self-expression. Enjoy high-quality materials, customizable layout & decoration options, and a quick and easy assembly. Give yourself space to improve your craftsmanship skills, and make more room in your house. Park your cars in a stylish and inspiring garage, and the rest is up to you!
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 85cm x 192cm (Side door) |
| Eaves height | 229,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 400 x 595 cm + 550 x 595 cm |
| Floor | Floor is not included but available at additional price |
| Floor area | 57 m² |
| Internal dimensions (WxD) | 371 x 566 cm + 541 x 566 cm |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 297 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 63 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 30cm (11.8") |
| Wall | 44 mm |
| Windows | 138cm x 105cm (2 units) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV325




