Model Highlights
• A layout that guarantees a good fit for your vehicle and some extra storage items.
• Reliable materials like slow-grown conifer timber, tongue and groove planks.
• A timeless and elegant design that will make your garden look very well put together.
• Feel free to use the carport as storage when the camping car is in use.
Let your garden reflect your love for travel with this carport for a camping car. Now getting ready for trips will be easier and less stressful, as your car will always be ready to go. The roof of a camping car is harder to reach, and when it's under this carport, the necessity will not strike. Staying home will also bring more joy, as this beautiful carport will remind you of your adventures – some that have already passed, and some that are still waiting to happen!
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Eaves height | 325,6 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 370 cm x 720 cm |
| Floor | - |
| Internal dimensions (WxD) | 333 cm x 684 cm |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 402,2 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 28m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 40 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV037




