• The customisable height means that you can park anything from a small car to a jeep in this carport.
• Even though CLASSIC is meant to fit one car, there's some extra space for storage or some plants.
• The design will add a touch of elegance while blending into the surroundings.
• A structure that will last: slow-grown conifer timber, tongue & groove boards, and sturdy construction.
• Your car will be very easy to access while still sheltered from harsh weather conditions.
If you're looking for some extra coverage for your car when it's not in use, then look no further – this single wooden carport will provide that and more. This new building will become your favourite stop when you're coming home – a cosy feeling, a quick drop-off, and a view of the garden are all going to brighten your usual routine. CLASSIC is one of those useful yet pleasurable purchases that make a real difference to daily life!
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Eaves height | 229,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 300 x 595 cm |
| Floor | - |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 270 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Covering Material | Optional |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV038-3




