Model Highlights
• A marvelous design that stands out and leaves no head unturned.
• High-quality materials that you can trust: slow-grown conifer timber, tongue and groove planks.
• A practical layout that leaves room for potted plants and some items that take up a lot of room at home.
• Great coverage from a light snowfall to summer rain.
The double wooden carport CORA DUO will suit your practical and aesthetic needs. The construction is a perfect blend of top-notch materials and the most elegant of shapes – the curves of it distinguish the design from the cold industrial trend. Furthermore, the convenience of this carport is undeniable – you'll have lots of room to repair or clean your cars, and when you're ready to leave, it will only be a matter of a few minutes. CORA DUO is chic and sensible – the best of both worlds!
| Anti Rot Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Eaves height | 185 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 590 x 590 cm |
| Floor | - |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 325 cm |
| Roof | 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Roof Covering Material | Optional |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV363




