• Stylish side panelling provides you with functionality and efficiently protects your vehicle
• Proper ventilation throughout the carport structure is ensured
• Ability to choose the number of panels and modify the model based on your exact needs
• Sturdy & reliable timber construction, ensuring the longevity of the carport
• Sleek contemporary design, adding a lovely architectural touch to your garden space
Our lovely double carport LUNA is a perfect representation of style, functionality and comfort. Its specific construction allows you to upgrade this carport model and modify its structural appearance by choosing the number of additional side panel accessories. If you have been looking for an efficient vehicle storage solution, this charming model could be the one to consider.
Choose a Desired Number of Side Wall Panels
This carport model includes a double side panel made of a timber frame covered with vertical slatted screen cladding, offering superb protection for your vehicle. The carport structure can be easily modified by choosing additional panels from our accessory section – simply select the number of wood panels that you would like to add to the sides of your carport (2-6).
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Eaves height | 210 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 600 x 600 cm |
| Floor | - |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 240 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Covering Material | Optional |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV1281




