• Spacious internal area, providing you with functional space for additional storage in the garage.
• Contemporary wooden cladding for upscale aesthetics.
• A thoughtful design that features 2 entrances and a window for easy movement and more natural light.
When contemporary wooden aesthetics meet a sturdy, robust build, the outcome can be difficult to resist! Our modern style garage building SILVIA features a minimalistic design and utmost functionality, providing you with a safe and convenient car storage solution. Several sizes and additional accessory options available provide you with the flexibility to create a design matching your individual needs.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1 * 85 x 192 cm (Entrance door) |
| Eaves height | 222.75 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 564 x 354 cm |
| Floor | - |
| Floor area | 16.35 m² |
| Garage Door Dimensions | 1* 240 x205 cm |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 263,25 cm |
| Roof | 135 mm wooden rafters; 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 21 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Slope Ratio | 14° |
| Volume | 4.050 |
| Wall | 34 mm wooden log; 100 mm timber frame; 25 mm timber batten (vertical); 25 mm timber batten (horizontal); 18 - 20 mm timber cladding |
| Windows | 1 * 138 x 105 cm (Vitrine) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV2827





