Model Highlights
• 18 m² space for your car and a bench, potted plants, or some storage items.
• The flat roof makes the construction look more compact and gives it a modern feel.
• You can trust MODERN to last for years because of its premium quality materials: slow-grown conifer timber, tongue and groove planks.
• This carport is very open: the pillars holding it up take very little space, making the carport easy to access.
The quality of your daily life is going to be truly improved with MODERN – a wooden carport with a flat roof. This beautiful yet practical structure is great for keeping your car covered and ready to go at all times. This contemporary carport will not cost an arm and a leg, but it will make an impression to your guests and your loved ones. Create a space for your car and your family, and get ready to see your garden in a new light. The assembly is quick and easy, so expect little effort for a big result!
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Eaves height | 209 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 300 x 595 cm |
| Floor | - |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 229 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 21.5m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 40 cm |
| Roof Slope Ratio | 3° |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV038-1




