• The carport is of an ideal size for a car and some decorations.
• The shed can act as an extra storage area or a spot for hanging out.
• The look of this shed and carport combination is very easy on the eyes – and it will blend in with your garden.
• The convenience of this layout is hard to match, as both the shed and the carport are easily accessible.
• All the materials that go into this model are top quality – there's no wonder this building has a 5-year warranty.
This carport with a shed will seem like it's tailor-made for you and your car. When you're spending time in the shed, you can always look outside through the sizeable windows or step into the carport through the double doors. The wooden shed is airy and roomy, and the place to park your car is also designed to have a generous amount of free space. This multifunctional solution is one that will attract car lovers, free spirits, and your loved ones. So don't keep them waiting.
| Anti Rot Warranty | 10 year |
|---|---|
| Doors | 1* 161 cm x 192 cm |
| Eaves height | 209,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 400 x 750 cm |
| Floor | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 249,5 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 35 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 20/30 cm |
| Roof Slope Ratio | 12,2° |
| Total Number of Rooms | 2 |
| Wall | 44 mm |
| Windows | 1* 138 cm x 105 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV407




