• Conveniently planned internal layout, featuring 3 separate spaces.
• A 3 m² covered terrace - a perfect spot for cosily lounging outside.
• A stylish apex roof with a functional overhang, providing a shaded area for a lounger or a bench.
• Double glazed windows and doors, ensuring well-lit internal space.
Wooden cabin NANTES is a gorgeous multifunctional structure designed to serve a variety of purposes. If you have been lacking personal space in your home lately, this could be a perfect place to relax and unwind after a long day and have some quality time for yourself. Also, NANTES could become a great living space extension, enabling you to have dinner parties and spend more time in your beautiful garden. Allow yourself to experience exquisite comfort with this stylish wooden beauty!
Thermal Insulation
Basic wooden house insulation ensures optimal thermal comfort for longer stays, whether you decide to visit your house in summer or winter months. This insulation version features 25 mm thickness insulation material, used for the roof and floors, and in between the double walls, providing warmth and cosiness during any month of the year.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 3* 85 cm x 192 cm |
| Eaves height | 216 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 595 x 470 cm |
| Floor | 20 mm tongue & groove boards + 25 mm insulation |
| Floor area | 30 m² |
| Internal dimensions (WxD) | 586 x 440 cm |
| Living space | 20,95 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 270 cm |
| Roof | 20 mm tongue & groove boards + 25 mm insulation |
| Roof Area | 33 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 125 cm |
| Roof Slope Ratio | 13,7° |
| Total Number of Rooms | 3 |
| Wall | 44 mm + 25 mm insulation + 44 mm |
| Windows | 5* 70 cm x 105 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV1468




