• The apex roof and the symmetry of DORIS highlight the beauty of traditional architecture.
• Plenty of windows to let in natural light and fresh air.
• A covered terrace that can also be used as another space for hanging out and adding cute decor elements.
• The first floor offers plenty of space to freely move around – the open-plan kitchen is a modern and convenient architectural element.
• The loft has two big bedrooms with space for a desk, a wardrobe, and more.
DORIS is a log cabin house that will encourage your creativity and help you fulfil your dream of having a beautiful wooden house for the whole family. Explore the sleek exterior design and take a look inside – the convenient layout might inspire you to start visualising your life closer to nature, under the classical apex roof. DORIS comes with a 10-year warranty, but it will last a lot longer if the building is properly maintained. Get ready for newfound bliss and the joy of rediscovery in your new (not so humble) abode!
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Bathrooms | 3 |
| Bedrooms | 2 |
| Doors | 1 * 850 x 1920 mm; 5 * 850 x 1920 mm |
| Eaves height | 290,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 9000 x 7000 cm |
| Floor | 40-50 mm wooden foundation beams ; 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 80 m² |
| Living space | 48,35 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 600,5 cm |
| Roof | 2x135 mm wooden rafters, 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 105 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 50 cm |
| Roof Slope Ratio | 40° |
| Total Number of Rooms | 9 |
| Wall | 44+44 mm double wooden log with 70 mm gap inside |
| Windows | 1 * 700 x 1080 mm, 8 * 1380 x 1050 mm, 1 * 850 x 1920 mm (vitrine), 1 * 1610 x1920 mm (balcony door) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV2314






