Model Highlights:
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Bathrooms | 1 |
| Bedrooms | 3 |
| Doors | 1 * 85 x 192 cm (entrance door) , 5 * 85 x 192 cm (internal) |
| Eaves height | 229.5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 1315 cm x 710 cm |
| Floor | 40-50 mm wooden foundation beams ; 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 70.80 m² |
| Living space | 61.40 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 283.5 cm |
| Roof | 145 mm wooden rafters; 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 92 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Slope Ratio | 3° |
| Total Number of Rooms | 7 |
| Wall | 44 mm wooden log; 100 mm timber frame; 25 mm timber batten (vertical); 25 mm timber batten (horizontal); 18 - 20 mm timber cladding |
| Windows | 1 * 138 x 105 cm, 4 * 161 x 192 cm (balcony door), 7 * 85 x 192 cm (vitrine). |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV2566





