Model Highlights:
• Double-glazed entrance doors, ensuring the ease of movement and ability to bring large objects to and from the shed.
• Open space layout for your creative imagination – you could dedicate part of the internal area for storage and leave the rest for lounging.
• Stylish roof overhang provides a shaded outdoor area for comfortable resting in between the gardening activities.
Simplicity, practicality, and the potential to serve many different functions makes wooden shed PALMA a very desirable piece in our garden building collection. If you are looking for a budget-friendly solution for conveniently storing all your garden items, look no further. You might have just found the perfect solution for your needs!
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1* 161 cm x 192 cm |
| Eaves height | 188 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 400 x 400 cm |
| Floor | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 16 m² |
| Internal dimensions (WxD) | 369 x 369 cm |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 234 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 22 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 70 cm |
| Roof Slope Ratio | 13° |
| Total Number of Rooms | 1 |
| Wall | 34 mm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV018-1




