• 3 spacious bedrooms – the main one on the first floor and two bedrooms on the second floor.
• A large living room and dining area, providing you with the ability to gather with your whole family and spend valuable time together.
• A functional bathroom space, easily fitting a bath inside.
• A beautiful covered 8 m² terrace and 5.25 m² patio – perfect for relaxation and enjoying family meals outdoors.
• Lots of windows and doors, ensuring utmost cosiness and sunlight filled internal space.
A stylish and spacious wooden house HOLLAND, inspired by the Dutch-style architectural design, embodies a true family home. It incorporates a right balance of open spaces for easy communication with your loved ones, as well as individual rooms, ensuring everyone’s privacy. Arrange the living space any way you prefer – enjoy more open spaces, larger rooms, or arrange more compact and cosier spaces – the possibilities with this model are truly vast.
Thermal Insulation / BRF (Building Regulation Friendly)
This prefabricated wooden house features a residential-grade thermal insulation. Due to the 175 mm thickness polyurethane boards used for roof insulation, insulated floors (200 mm) and walls (120 mm), utmost level of residential comfort is ensured. This BRF house also features white PVC windows and doors, which are included in the price. Whether you are coming for a brief stay or will use your house as a primary residence, you will feel warm and cosy all year long.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1 * 85 cm x 192 cm ( Entrance ), 1 * 70 x 192 cm (internal); 3 * 85 x 192 cm (internal) |
| Eaves height | 229.5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 750 x 1350 cm |
| Floor | 20 mm Tongue and Groove floor boards + 200 mm insulation |
| Floor area | 105.5 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 560,5 cm |
| Roof | 20 mm Tongue and Groove roof boards + 9 mm roof construction + 175 mm insulation |
| Roof Area | 125 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 40cm |
| Total Number of Rooms | 4 |
| Wall | 44 mm + 120 mm polyurethane insulation + 44 mm |
| Windows | 1* 70 cm x 105 cm;10* 138 cm x 105 cm;1* 85 cm x 192 cm(Vitrine);1* 161 cm x 192 cm(Vitrine);1* 161 cm x 192 cm(balcony door); |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV612-3





