• Large glass windows and doors, ensuring brightness and cosiness inside.
• A compact space that will fit a table with a few drawers, a chair, and more items.
• Beautiful cladding complements the contemporary style and adds another layer to the construction, guaranteeing better insulation properties.
• The option to choose a lovely terrace as an additional feature, extending your outdoor space.
• PVC windows and doors for optimal thermal comfort.
Transform your work-from-home life by investing in a space that's made according to your requirements! Now you'll be able to organise your work tools and focus on your tasks without being distracted by what's going on at home. This beautifully crafted garden pod will keep the room well-lit and it will be easy to ventilate. Rest assured that these great working conditions will help you stay in the zone for as long as you need.
Thermal Insulation PLUS
This prefabricated wooden house features a residential-grade thermal insulation. Due to the 150 mm thickness insulation material used for the roof, insulated floors (50 mm) and walls (100 mm), utmost level of residential comfort is ensured. This house also features white PVC windows and doors, which are included in the price.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1* 130 x 192 cm; |
| Eaves height | 229,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 215 x 215 cm |
| Floor | 50 mm wooden foundation beams (with 50 mm insulation); 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 4 m² |
| Living space | 3 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 249,5 cm |
| Roof | 19 - 20 mm thick tongue & groove boards; 150 mm wooden rafters (with 150 mm insulation); 25 mm timber batten OSB plate |
| Roof Area | 4 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 3° |
| Total Number of Rooms | 1 |
| Wall | 34 mm wooden log; 140 mm timber frame (with 100 mm insulation); 25 mm timber batten (vertical); 25 mm timber batten (horizontal); 18 - 20 mm timber cladding |
| Windows | 1* 85 x 192 cm; |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV2404





