• Efficient thermal insulation provides you with utmost comfort all-year-round.
• Large PVC windows and doors ensure additional thermal and noise insulation level.
• Stylish exterior cladding gives a nice finishing touch.
Transfer your working from home experience into a completely new setting! This compact PREMIUM garden room will allow you to set up a cosy workspace and fit all the work essentials – a desk, computer and a chair – in. Create yourself a peaceful and comfortable area for performing your daily work tasks, hobby or simply lounging in your garden space.
Thermal Insulation
This SIPs (Structural Insulated Panel) house features reliable thermal insulation, ensuring your utmost comfort during summer or winter months. It features 124 mm walls (100 mm polystyrene boards in between two 12 mm panels), 174 mm roof (150 mm polystyrene boards in between two 12 mm panels) and 50 mm XPS insulation for the floors, providing warmth and cosiness during any month of the year.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 190cm x195 cm double one (1 psc.) |
| Eaves height | 250 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 241 x 412 cm |
| Floor | 50mm insulation + Laminate |
| Floor area | 10 m² |
| Living space | 7,50 m² |
| Material | SIPs panels (Oriented Strand Board (OSB) and Neopor) |
| Ridge Height | 250 cm |
| Roof | Wood trim + 174mm SIPs panel |
| Roof Area | 10 m² |
| Roof Covering Material | EPDM Roof Covering Material |
| Wall | Wood trim + 124mm SIPs panel + Wood trim |
| Windows | 88cm x 195 cm (1 psc.), 68cm x 104cm (1 psc.) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV392-2




