This log cabin comes with 4mm separate glass pane windows and doors as we never use plastic for any of our products. In order to ensure maximum stability, all of our cabins are supplied with pressure treated heavy duty floor bearers (70mm x 50mm). To ensure protection from moisture, the AIDA Plus has the option of a premium felt roof covering material. As with all our products, the AIDA Plus comes with tongue and groove roof and floor boards included in the price.
We provide a concrete base laying service. Please contact us for prices.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 130cm x 192cm (Double door) |
| Eaves height | 216 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 300 x 300 cm + 200 cm |
| Floor | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 9 m² |
| Internal dimensions (WxD) | 274 x 274 cm + 200 cm |
| Material | Slow grown spruce |
| Minimum Base Required | 284cm x 484cm |
| Ridge Height | 225 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 20 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 20cm (7") |
| Total Number of Rooms | 1 |
| Wall | 28 mm |
| Windows | 70cm x 144cm (2 units) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV054




