• Sturdy and reliable tongue & groove construction, ensuring the longevity of the building.
• Modern vertical cladding, providing a contemporary aesthetic look.
• Ability to install a terrace (optional feature) for lounging outdoors.
Create a happy and efficient workplace for yourself! If you are into contemporary style, by choosing one of our modern style buildings, you will be able to set up a workspace of your dreams right in your backyard. Filled with light, spacious and gorgeous – this is what we aimed for when creating our PREMIUM garden office models. If you want to extend your space outdoors, consider upgrading your garden office with a cosy terrace.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1* 161 cm x 192 cm |
| Eaves height | 229,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 515 x 415 cm |
| Floor | 40-50 mm wooden foundation beams ; 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 20 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 249,5 cm |
| Roof | 145 mm wooden rafters; 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 20 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Slope Ratio | 2° |
| Total Number of Rooms | 1 |
| Wall | 34 mm wooden log; 100 mm timber frame; 25 mm timber batten (vertical); 25 mm timber batten (horizontal); 18 - 20 mm timber cladding |
| Windows | 7 * 85 x 192 cm (vitrine) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV2391





