• The two-storey structure allows to conveniently separate living and relaxation areas.
• A spacious loft provides you with a peaceful, undisturbed area for resting through the night.
• Numerous windows let lots of natural daylight in and complement the overall house design.
• A dedicated bathroom space ensures your residential comfort.
Are you looking for a compact wooden building, providing all the essentials for a comfortable stay? A wooden house AVIGNON is one of the few more compact models in our assortment, featuring a two-storey construction with a loft, enabling you to efficiently use all the space and conveniently separate living and resting areas. If reliably thermally insulated, this charming house could be used as a solo residence or a stylish eco-friendly living space for a couple during any month of the year.
Thermal Insulation / BRF (Building Regulation Friendly)
This prefabricated wooden house features a residential-grade thermal insulation. Due to the 175 mm thickness polyurethane boards used for roof insulation, insulated floors (200 mm) and walls (120 mm), utmost level of residential comfort is ensured. This BRF house also features white PVC windows and doors, which are included in the price. Whether you are coming for a brief stay or will use your house as a primary residence, you will feel warm and cosy all year long.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1* 85 cm x 192 cm; 1* 70 cm x 192 cm |
| Eaves height | 398,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 400 x 500 cm |
| Floor | 20 mm Tongue and Groove floor boards + 9 mm floor construction + 200 mm insulation |
| Floor area | 20 m² |
| Internal dimensions (WxD) | 371 x 471 cm |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 438,5 cm |
| Roof | 20 mm Tongue and Groove roof boards + 9 mm roof construction + 175 mm insulation |
| Roof Area | 38 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 50 cm |
| Roof Slope Ratio | 5° |
| Total Number of Rooms | 2 |
| Wall | 44 mm + 120 mm polyurethane insulation + 44 mm |
| Windows | 3* 138 cm x 105 cm; 1* 70 cm x 105 cm; 2* 50 cm x 50 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV1585






