• 2 carport side wall panels for increased protection are included in the price. There is also an option to change the number of side wall panels from none to 4
• A stylish flat roof ensures an unforgettable contemporary look.
• 2 efficient storage rooms (5 m² each) for conveniently keeping your garden utensils, tools and equipment.
Sturdy and reliable carport LUNA F PLUS is a great choice if you want to complement your garden with a stylish and functional vehicle storage solution. A carport made of natural conifer timber will ensure proper vehicle protection and ventilation at all times. One of the most beneficial features of this model – convenient storage spaces will help you securely place all the items that usually get scattered all over the place.
Customisable Number of Side Wall Panels
This carport model includes 2 side panels, made of a timber frame covered with vertical slatted screen cladding, offering superb protection for your vehicles. The carport structure can be easily modified by adding or removing side panels in the accessory section – simply select the number of wood panels that you would like to add to the sides of your carport (0-4).
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Eaves height | 210 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 765 x 565 cm |
| Floor | - |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 230 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Covering Material | Optional |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV1509




