• 2 parking spaces of 21 and 23 m² that can fit larger vehicles comfortably.
• The high-quality construction made from slow-grown conifer timber comes with a 10-year guarantee.
• A front entrance through the garage doors and a smaller side entrance guarantee quick access to your belongings.
• Minimalistic modern look completed with a layer of polished horizontal cladding.
• The windows provide lots of natural light to the garage.
If you want to achieve the most functionality with a single vehicle storage solution, SILVIA with a carport could be a superb choice. This elegant structure provides exquisite convienence, enabling its owners to select the vehicle storage area depending on their needs. Great versatility, bold design, contemporary feel and admirable aesthetics – all incorporated into a single model.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1 * 85 x 192 cm (Entrance door) |
| Eaves height | 229,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 604 x 823 cm |
| Floor | - |
| Floor area | 45.65 m² |
| Garage Door Dimensions | 1* 240 x205 cm |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 249,75 cm |
| Roof | 44x140 mm wooden rafters; 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 51 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Slope Ratio | 1° |
| Volume | 7.80 |
| Wall | 34 mm wooden log; 100 mm timber frame; 25 mm timber batten (vertical); 21 mm timber cladding |
| Windows | 2 * 186 x 50 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV2757





