Model Highlights
• A spacious carport that will serve any car, no matter the size of it.
• BETSY's stunning design will highlight both your car and your garden.
• High-quality materials guarantee longevity and a peace of mind.
• The carport is 3.6 m wide and 6 m long, which gives plenty of coverage from the snow, rain, and sun.
• The apex-shaped roof provides a slope that will make rainwater trickle down the sides of the carport instead of accumulating at the top.
BETSY will cause a stir – it's a unique wooden carport that might truly be the game-changer your car needs. This model is dreamy and romantic, and it's here to serve its purpose – protect your car from the elements and provide a permanent parking spot. The generous layout will make parking easy, and maintenance is not going to be a problem. If you're looking for a carport that stands out, BETSY can really do wonders in that department.
| Anti Rot Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Eaves height | 205 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 360 x 600 cm |
| Floor | - |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 300 cm |
| Roof | 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Roof Covering Material | Optional |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV361




