Model Highlights
• Extraordinary house layout provides lots of personal space and spacious common areas for lovely conversations and spending time together.
• Contemporary vertical exterior cladding, apex roof and sleek symmetrical shape adding up into an admirable architectural design.
• 17 m² covered terrace offers a lovely outdoor seating area.
• Ability to upgrade your outdoor experience with an additional 47 m² terrace (optional item).
• Lots of large windows, ensuring a sunlight-filled and cosy indoor space.
• 3 bathrooms, guaranteeing utmost comfort for all the residents.
Wish to transfer your life somewhere remote, away from the city? Then, you could choose a wooden house SCARLET that has lots to offer: a spacious living area with an open kitchen, three bedrooms and bathrooms, and a cosy covered outdoor terrace, providing a dreamy outdoor relaxation luxury. Enjoy natural conifer timber smell, lingering around the house and admire the adorable exterior structure and symmetrical shape, which is a delightful pleasure for one’s eyes.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1 * 85 cm x 192 cm ( Entrance ), 2 * 70 x 192 cm (internal), 7 * 85 x 192 cm (internal) |
| Eaves height | 249,75 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 1688 x 1418 cm |
| Floor | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 139 m² |
| Living space | 138,85 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 384,75 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Slope Ratio | 25,3° |
| Total Number of Rooms | 12 |
| Wall | 44 mm + Cladding |
| Windows | 5* 70 cm x 105 cm;2* 138 cm x 105 cm; 15* 85 cm x 192 cm (vitrine);7* 161 cm x 192 cm (balcony door ); |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV1924




