Model Highlights:
• 7 m² covered terrace that can be used to hang out with your friends outside
• A design that has an inviting and classic look
• Single-glazed twin doors that provide plenty of light to the indoor area, and easy access to the outside one
• A cabin that can store lesser-used items and serve as a spot for parties or casual meet-ups
This garden cabin will quickly become your new favourite spot for parties or some peace and quiet! Enjoy the weather and hang out in the open with some chilled drinks and good company. LARISSA is the model that can provide a private 7 m² terrace for these kinds of fun and relaxing afternoons. Store your party supplies, barbeque, or gardening tools inside, and feel lighter the same second. This garden cabin is great value for money – it's an offer you will not want to miss!
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1* 144 cm x 187 cm |
| Eaves height | 198 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 520 x 270 cm |
| Floor | - |
| Floor area | 7 m² + 7 m² |
| Living space | 6,05 m² + 6,05 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 209 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 16 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 20 cm |
| Total Number of Rooms | 1 |
| Wall | 28 mm |
| Windows | 1* 75 cm x 41 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV343NF




