• A huge 28 m² living room with an open kitchen area
• 2 spacious bedrooms, ensuring that the residents’ or guests’ privacy is maintained at all times.
• 3 double-door entrances to the terrace, enabling you to easily move around.
• Numerous large windows and doors for the maximum quantity of natural light inside.
• A bathroom space for your residential comfort.
• Ability to upgrade the model with a huge 32.5 m² terrace (optional feature, not included in the price).
Made of high quality slow conifer timber just like the rest of our products, wooden house ADELE is a lovely choice for anyone wishing to transfer themselves into a traditional wooden residence setup. If you want to up the comfort game a bit more, you might consider upgrading this house with a huge 32.5 m² terrace which can be installed as an optional feature. Extend your internal space and spend more time outdoors – chatting with your loved ones, eating good food and making memories together!
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1 * 85 cm x 192 cm ( Entrance ), 4 * 85 x 192 cm (internal) |
| Eaves height | 236,25 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 1255 x 795 cm |
| Floor | 20 mm tongue & groove boards |
| Floor area | 68 m² |
| Living space | 58,3 m² |
| Material | Slow grown conifer timber |
| Ridge Height | 344,25 cm |
| Roof | 20 mm tongue & groove boards |
| Roof Area | 110 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 40 cm |
| Total Number of Rooms | 6 |
| Wall | 44+44 mm |
| Windows | 3* 70 cm x 105 cm;5* 138 cm x 105 cm; 2* 85 cm x 192 cm (vitrine);3* 161 cm x 192 cm (balcony door ); |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV1077




