• 12 m² loft area, enabling you to use all the internal space efficiently.
• 2 bedrooms – a smaller one located on the first floor, and the more spacious one in the loft.
• 14 m² living and dining space with an open kitchen area for gathering with the whole family and engaging in lovely conversations while cooking dinner
• Outstanding 13 m² covered terrace for comfortable lounging outdoors, feeling cosy and relaxed in any weather conditions.
• Lots of large windows, ensuring cosy and sunlit internal space.
• A dedicated bathroom area.
Without any doubt, the main highlight of log house AGATA is a beautiful and spacious covered terrace, providing a space to lounge and relax during any time of the day. A classical log house shape nicely complements the contemporary exterior cladding, ensuring just the right balance of timeless aesthetics and modern feel. This model is a valid proof that efficiently laid out space of a seemingly compact building can provide you with more than enough room to comfortably live, rest and relax in.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1* 161 x 192 cm; 2* 70 x 192 cm |
| Eaves height | 243 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 863 x 518 cm |
| Floor | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 38,55 m² |
| Living space | 38,55 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 445,5 cm |
| Roof | 19 - 20mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 60 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Total Number of Rooms | 4 |
| Wall | 44 mm + cladding |
| Windows | 1* 161 x 192 cm; 1* 138 x 105 cm; 4* 70 x 144 cm; 2* 70 x 105 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV1178





