• Easy access to any of the rooms through the 4 entrances with double doors.
• A 15 m² living room with space for a kitchenette to enjoy each other's company to the fullest.
• Minimalistic, modern design that looks easy on the eye.
• The flat roof and numerous windows contribute to the rooms feeling bright and airy.
• The ability to add a gazebo allows you to create a special, enchanting outdoor space that can be enjoyed with your beloved.
Discover the convenience of a modern, functional design with DIANA. This lovely and compact structure has all it takes for family fun. If you have any guests over, they will certainly enjoy having their own bedroom that can fit two beds, and the ability to socialize in the large common area. This model also comes with a 10-year warranty, which speaks volumes about the materials used in the structure. Make sure to check out the gazebo with its beautiful pillars and a promise of good times outdoors.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1 * 161 x 192 cm (entrance door) , 1 * 85 x 192 cm, 1 * 70x192 cm (internal doors) |
| Eaves height | 223.0 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 750 x 420cm |
| Floor | 40-50 mm wooden foundation beams ; 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Floor area | 26.45 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 277.0 cm |
| Roof | 34x135 mm wooden rafters; 19 - 20 mm thick tongue & groove boards |
| Roof Area | 35 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Slope Ratio | 8° |
| Total Number of Rooms | 3 |
| Wall | 34 mm wooden log; 100 mm timber frame; 25 mm timber batten (vertical); 25 mm timber batten (horizontal); 18 - 20 mm timber cladding |
| Windows | 2 * 138 x 50 cm, 2 * 138 x 105 cm, 4 * 85 x 192 cm (vitrine) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV2530





