• A stylish vertical exterior cladding, highly appreciated by contemporary style admirers.
• Dedicated bathroom space providing utmost convenience and comfort to your office room.
• Lovely terrace, perfect for having a cup of tea in the morning before starting your day.
• Large double-glazed windows, allowing lots of natural daylight in and providing you with your personal fabulous view.
Our delightful garden Office TINA features a spacious common room, perfectly fitting all your work equipment and other items in, a dedicated bathroom area and a charming terrace for lounging outdoors during your coffee breaks. Large glass windows and doors ensure a wonderful view and create a feeling of even more spaciousness.
Thermal Insulation
Basic wooden house insulation ensures optimal thermal comfort for longer stays, whether you decide to visit your house in summer or winter months. This insulation version features 25 mm thickness insulation material, used for the roof and floors, and in between the double walls, providing warmth and cosiness during any month of the year.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Bathrooms | 1 |
| Doors | 1* 161 x 192 cm; 1* 85 x 192 cm |
| Eaves height | 223 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 700 x 400 cm |
| Floor | 20 mm tongue & groove boards + 25 mm insulation |
| Floor area | 20 m² |
| Living space | 18,75 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 263,5 cm |
| Roof | 20 mm tongue & groove boards + 25 mm insulation |
| Roof Area | 32 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Total Number of Rooms | 2 |
| Wall | 34 mm wall log + 25 mm insulation + 20 mm cladding |
| Windows | 5* 85 x 192 cm; 1* 50 x 50 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV2291




