• Large glass windows and doors, ensuring brightness and cosiness inside.
• A covered 9 m² terrace, providing you with a safe shelter from direct sunlight and rain.
• The open layout provides the feeling of spaciousness and exceptional comfort inside.
• Stylish contemporary structure, seamlessly adapting to your surroundings.
Improve your life and work balance with a dedicated PREMIUM garden office building! This investment could bring numerous benefits to your daily life by allowing you to have an undisturbed workspace close to yet separate from your home. A stylish and highly functional solution will provide you with the utmost peace of mind and notably improve your remote working productivity rates. Experience it yourself!
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 1* 85 x 192 cm; 1* 161 x 192 cm |
| Eaves height | 236,25 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 515 x 315 cm + 300 x 315 cm |
| Floor | 18-20 mm Thick Tongue & Groove Boards |
| Floor area | 25,7 m² |
| Living space | 12,90 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 249,75 cm |
| Roof | 18-20 mm Thick Tongue & Groove Boards |
| Roof Area | 26 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Total Number of Rooms | 1 |
| Wall | 34 mm Thick Timber Log + 18-20 mm Timber Cladding |
| Windows | 1* 85 x 192 cm; 1* 161 x 192 cm |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV2191




