• Integrated covered terrace – for comfortable lounging and daydreaming during your coffee breaks.
• 14 m² internal space – more than enough room to place a work desk, a chair and a shelf.
• Large windows on the front and sides of the building, allowing you to enjoy a bright, sunlight-filled office space.
• Large windows on the front and sides of the building, allowing you to enjoy a bright, sunlight-filled office space.
A lovely garden office TINA could be a superb long-term investment, enabling you to enjoy remote working like never before. This dedicated personal office space can change your productivity levels and help you be more efficient with your time! A sleek contemporary structure will nicely blend into your backyard and quickly become an inseparable part of your living space.
Thermal Insulation
Basic wooden house insulation ensures optimal thermal comfort for longer stays, whether you decide to visit your house in summer or winter months. This insulation version features 25 mm thickness insulation material, used for the roof and floors, and in between the double walls, providing warmth and cosiness during any month of the year.
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 161cm x 192cm (1 unit) |
| Eaves height | 209,5 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 550 x 400 cm |
| Floor | 20 mm tongue & groove boards + 25 mm insulation |
| Floor area | 22 m² |
| Living space | 14,15 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Minimum Base Required | 530cm x 380cm |
| Ridge Height | 249,5 cm |
| Roof | 20 mm tongue & groove boards + 25 mm insulation |
| Roof Area | 24 m² |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 20 cm |
| Total Number of Rooms | 1 |
| Wall | 34 mm wall log + 25 mm insulation + 20 mm cladding |
| Windows | 85 cm x 192 cm (4 units); 138 cm x 105 cm (1 unit) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV2281




