Model Highlights:
• A functional attached shed for securely storing a lawnmower, bikes, tools and equipment.
• A niche close to the shed's entrance offers an additional storage area and provides a unique architectural look to the overall cabin's design.
• Lovely roof overhang, enabling you to enjoy a so-much-needed shaded area during warm summer days outdoors.
• Double-glazed windows and doors guaranteeing maximum thermal efficiency and overall comfort.
CLARA is one of the classical style gems in our traditional wooden building collection. This cabin, featuring stylish little architectural details and numerous other benefits, will ensure a great aesthetic feel and provide you with the utmost functionality and comfort. Enter the space that belongs entirely to you and make it a place to enjoy your time in! Whether you need a simple room for relaxing in between gardening activities, a remote workplace or a great friend gathering space for barbecue dinners, this could definitely be the solution to go for!
| Anti Rot Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Doors | 161 cm x 192 cm (1 unit), 69 cm x 172 cm (1 unit) |
| Eaves height | 169 cm |
| External dimensions (WxD), Metric | 700 x 400 cm |
| Floor | 20mm tongue & groove boards |
| Floor area | 28 m² |
| Living space | 22,65 m² |
| Material | Slow grown spruce |
| Ridge Height | 270 cm |
| Roof | 20mm tongue & groove boards |
| Roof Covering Material | Optional |
| Roof Overhang (Front, Side, Back) | 70cm |
| Total Number of Rooms | 2 |
| Wall | 44 mm |
| Windows | 138 cm x 105 cm (1 unit); 70 cm x 105 cm (2 units) |
| Wood Treatment | Optional |
-
There are no reviews for this product.
-
No questions yet
We install and assemble the product you purchased on-site. What you need to do is prepare the foundation (sub-basement) according to the plan. You can make the foundation with concrete, bims, curb, or metal.
For example, we set up and deliver a 50m² house within 1 week. The installation of the house + all doors and windows + floorboards + ceiling boards are our responsibility. We hand over the keys after the wooden structure is assembled.
Since we only work with wood, we do not perform interior decoration. Electricity + water + bathroom + kitchen, and roof insulation are your responsibility.
(if there is a bulk order, we can provide a turnkey price thanks to our solution-oriented partner companies)
Our headquarters is in Antalya. For orders of 1 unit, transportation is the customer's responsibility. For orders of at least 4 units and multiples, transportation is our responsibility.
Need a consultation?
Our manager will answer all your questions- Product code: AV337




